Aktualności

Byliśmy w Dobczycach!

 W dniach 18-19 lipca 2009 r. członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w obchodach"Dni Dobczyc". Celem wizyty była licytacja koszulki piłkarza krakowskiej Wisły Pawła Brożka wraz z podpisami wszystkich Mistrzów Polski oraz unikatowa piłka również zapełniona autografami.

 

 Na fotografii zwycięzca licytacji Pan Sławomir Szczygieł oraz wspaniała Pani Magdalena Sokołowska-Gawrońska (prowadząca)

Szczęśliwymi posiadaczami licytowanych przedmiotów zostali: Pan Sławomir Szczygieł z Dobczyc - posiadacz koszulki oraz PowiatMyslenice.pl (Portal Dobrej Informacji) zdobywca piłki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przystąpienie do licytacji. 

Musimy przyznać, iż pobyt w Dobczycach na długo zapadnie w naszej pamięci! Jesteśmy niezwykle mile zaskoczeni przyjęciem nas przez lokalną społeczność, która wręcz po licytacji skandowała: BENE FACTUM!!! Słysząc takie hasło - serce rośnie, a nas zagrzewa do dalszej pracy!!!


Nadmienić należy również o wspaniałej atmosferze panującej na widowni zgromadzonej pod sceną. Nie zapomniała o nas również  lokalna prasa - tutaj link: http://www.miasto-info.pl/myslenice/dni-dobczyc-2009-niedziela-w-trzech-odslonach. Nie pominął nas również PortalMyślenice.pl: http://www.powiatmyslenice.pl/aktualnosci/dni-dobczyc,136.html.

 Członkowie Stowarzyszenia w doborowym towarzystwie przed koncertem Wojciecha "K.A.S.Y." Kasowskiego

Pragniemy serdecznie podziękować władzom Miasta i Gminy Dobczyce na czele z Szanownym Panem Burmistrzem Marcinem Pawlakiem, przedstawicielom Izby Gospodarczej w Dobczycach - na czele z Panią Marią Brożek, wszystkim organizatorom oraz wszystkim zebranym tego wieczoru za gromkie okrzyki. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Pani Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej oraz Państwa Iwony i Krzysztofa Baranów z Dobczyc.

Zwycięzcom licytacji raz jeszcze GRATULUJEMY!

Do zobaczenia za rok!

 

Zmieniony ( Wtorek, 21 Lipiec 2009 19:51 )

 

Z wizytą u Księdza Kardynała

 
Dnia 21.05.2009 r. członkowie naszego Stowarzyszenia złożyli wizytę Metropolicie Krakowskiemu Księdzu Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi w celu przedstawienia wizji naszej idei, prosząc o wsparcie oraz Pasterskie Błogosławieństwo. 
 

Zmieniony ( Sobota, 27 Listopad 2010 15:54 )

Więcej…

 

Stowarzyszenie pomoże ludziom w spiączce


Zobacz powiększenie

 

To będzie pierwszy taki zakład w Polsce. W kalwarii Zebrzydowskiej właśnie powstał Stowarzyszenie Bene Factum, czyli "dobry uczynek".

 

Jego celem jest wybudowanie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Długoterminowego dla obłożnie i przewlekle chorych, przeznaczonego również dla ludzi starych, których los wykluczył z życia.

- Moją specjalnością byłaby opieka nad ludźmi, którzy zapadli w śpiączkę mózgową- wyjaśnia mgr Tomasz Ramz (32 l.) inicjator tego pomysłu, który od siedmiu lat jest pielęgniarzem.

 

W jego przyszłym zakładzie pacjenci, którzy wybudzą się (zdarzają się takie przypadki), nie będą pozostawieni sami sobie.

- Teraz nie ma w naszym kraju ośrodka, który zajmowałby się tymi ludźmi tłumaczy. A takiego pacjenta trzeba uczyć wszystkiego od podstaw " U nas oddamy mu do dyspozycji pokój, w którym pod czujna opieką specjalistów będzie wracał do normalnego życia " mówi Tomasz  Ramz

W jego planach ośrodek m.in. ma zapewniać opiekę psychologa. Będą też rehabilitanci, masażyści " Chciałbym mieć też u siebie lekarza, który zapewni pacjentom podstawową opiekę " dodaje.

 

Stowarzyszenie "Bene Factum" jak na razie liczy 22 członków. Wśród nich są profesorowie, lekarze, prawnicy. Są to ludzie, którzy chcą zrobić coś dla innych.

 

Zobacz powiększenie

Cały obiekt jest przewidziany na 50 osób.  Tomasz Ramz rozmawiał już wstępnie z Narodowym Funduszem Zdrowia, który jest w stanie pokryć koszty opieki 25 pacjentom tego zakładu. " Będą u nas też łóżka lipowskie, czyli dla tych przewlekle chorych, których rodziny stać na opłacenie pobytu pacjenta w naszym ośrodku " mówi Tomek.

 

Kiedy powstanie obiekt? Jego pomysłodawcy nie są w stanie dokładnie powiedzieć. W tej chwili szukają sponsorów.  Chciałbym już go otworzyć, bo zapotrzebowanie jest ogromne. Odbieram wiele telefonów, z zapytaniem kiedy będę kończył budowę, bo mają chorego, który wymaga całodobowej opieki. A ja wszystkim zainteresowanym mówię, że jeszcze nie zacząłem nawet budować  opowiada mężczyzna. Zależy mu jednak na czasie, więc liczy, że szybko znajdzie pieniądze.

 

Szacowane koszty obiektu to 8,5 miliona złotych. Nie wiadomo, gdzie dokładnie powstanie, ale będzie to Kalwaria, lub jej obrzeża. Dlaczego właśnie tu?

- Ja jestem z Kalwarii. To miejsce jest symbolem męki Chrystusa, honorowym obywatelem kalwarii jest Jan Paweł II. To chyba najbardziej odpowiednie miejsce  tłumaczy Tomasz Ramz.

 

Mieszkańcy powiatu popierają pomysł.  "Sama opiekuję się chorym ojcem. To trudne " mówi pani Maria z Kalwarii. Kobieta przyznaje, że jej tata potrzebuje opieki 24 godziny na dobę. " Na pielęgniarkę mnie nie stać, taki ośrodek byłby świetnym rozwiązaniem " dodaje Maria.

 

Małgorzata Targosz  Gazeta Krakowska, 10 lutego 2009 r.

Zmieniony ( Wtorek, 16 Październik 2012 17:52 )

 

Bene Factum w Dzienniku Polskim

Bene Factum w Dzienniku Polskim

Stowarzyszenie zarejestrowane i szuka sponsorów

Stowarzyszenie "Bene Factum", czyli "Dobry Uczynek" zostało zarejestrowane w krakowskim sądzie. Teraz przygotowania do utworzenia w gminie Domu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Długoterminowego powinny byc łatwiejsze. 

Stowarzyszeniu "Dziennik" kibicuje od początku jego utworzenia. Obecnie "Bene Factum" ma już 23 członków; są wśród nich profesorowie, lekarze, prawnicy i inni ludzie dobrej woli, którym na sercu leży los chorych. - Troską powstającego Domu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Długoterminowego miałyby być objete osoby obłożnie i przewlekle chore, jak również osoby starsze, wymagające opieki. Są to chorzy z dużym ograniczeniem samodzielnego funkcjonowania. jest to najbardziej zaniedbana grupa chorych w naszym kraju, bowiem wciąż brakuje dla nich miejsc w placówkach opiekuńczych. Dlatego celem naszego Stowarzyszenia jest utworzenie tegoż Domu - mówi Tomasz Ramz.

Zmieniony ( Piątek, 08 Maj 2009 18:43 )

Więcej…